Szukaj
  • Adrian Sosnowski

Co musisz wiedzieć o umowie z pośrednikiem i na co warto zwrócić uwagę przy wyborze swojego agenta.


To co najważniejsze, umowa powinna zabezpieczać Ciebie i Twoje interesy. Poniżej w kilku punktach najważniejsze aspekty:

1. Obecne prawo w Polsce nie wymaga licencji, natomiast jeżeli agent posiada taką będzie to napewno plus i dobrze o nim świadczy. Oznacza bowiem, że działa legalnie i jest rzetelnie przygotowany do pracy na rynku nieruchomości. Obecnie licencje wystawiane są przez różnego rodzaju stowarzyszenia i federacje. Warto przy pierwszym spotkaniu wylegitymować agenta, czy faktycznie jest osobą za którą się podaje.


2. Pierwsze wrażenie jest istotne. Zwróć uwagę na zachowanie agenta, czy przygotował się do spotkania i posiada wiedzę na temat lokalnego rynku. Punktualność, schludny ubiór, kultura osobista i podstawowa wiedza na temat Twojej nieruchomości to podstawa.


3. Przy podpisaniu umowy poproś o kopię ubezpieczenia OC!


4. Jeżeli pośrednik współpracuje z biurem nieruchomości to poproś o okazanie pełnomocnictwa.


5. Agent rozpoczynając wspłópracę na samym początku powinien przygotować strategię sprzedaży i przedstawić jak będzie wyglądał każdy etap. Jakie prace zostaną przez niego poczynione. Zwróć uwagę na częstotliwość kontaktu. Zaangażowany pośrednik powinien na bieżąco informować Cię o postępach i jak wygląda zainteresowanie mieszkaniem.


6. Profesjonalne zdjęcia, rzut mieszkania, odpowiednio zredagowane ogłoszenie, a następnie wypromowanie go na wszystkich kluczowych portalach to standard. Sprawny pośrednik ma do zaoferowania dodatkowe formy promocji m.in baner, ulotki, wideo, home staging ale przed wszystkim swoją bazę klientów.


7. Agent powinien zapewnić zorganizowanie dokumentów potrzebnych do sprzedaży mieszkania, zapewnić bezpieczeństwo prawne przy transakcji, zweryfikować dokumenty i nieruchomość. Prowadzić negocjacje cenowe, aby uzyskać dla Ciebie najkorzystniejszą cenę.


8. Dobrze opłacona agencja może zrobić dla Ciebie więcej niż oczekujesz. Jeżeli agent wzbudza Twoje zaufanie, emanuje od niego pewność i doświadczenie to nie obawiaj się współpracować na umowie na wyłączność. Tego typu współpraca będzie zdecydowanie skuteczniejsza.


9. Jeżeli chodzi o wypłatę wynagrodzenia dla pośrednika to stosowana jest praktyka 50% wartości wynagrodzenia przy umowie przedwstępnej oraz druga część przy umowie końcowej u notariusza.

45 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie